Math240 exam

Question math240 hello starting 1) which of the following statements about the median is not true? a. it is more affected by extreme values than the mean. b. it is a measure of central tendency. c. it is equal to Q2 it is equal to the mode in bell-shaped “normal” distributions. 2) according to the […]

Question 1 A&O Corp. had the following selected account balances

Question Question 1 A&O Corp. had the following selected account balances as of 12/31/2012 before adjusting entries were made. Cash $90,000 Insurance expense 18,000 Accounts receivable 16,000 Supplies 6,400 Equipment 90,000 Accumulated depreciation 28,000 Unearned advertising revenue 5,000 Salaries expense 10,000 Rent expense 18,000 A&O’s accountant has provided you the following information: 1. Insurance was […]

1.American Company Inc. is a company with three divisions namely American Construction

Question Assignment 5 1.American Company Inc. is a company with three divisions namely American Construction, American Publishing and American Securities Divisions. Below is information about each division as of October 31, 2013 when the accounting year ended. American Construction Division This division has $30,000,000 construction project which was granted in May 2013. The company began […]

The Dulac Box plant produces wooden packaging boxes to be used in the local seafood industry.

Question The Dulac Box plant produces wooden packaging boxes to be used in the local seafood industry.Current operations allow the company to make 500 boxes per day, in two 8-hour shifts (250 boxes per shift).The company has introduced some moderate changes in equipment, and conducted appropriate job training, so that production levels have risen to […]

Riley Labs produces various chemicalcompounds for industrial use. One compound

Question Riley Labs produces various chemicalcompounds for industrial use. One compound, called Lundor, isprepared using an elaborate distilling process. The company hasdeveloped standard costs for one unit of Lundor as follows: StandardQuantity Standard Price orRate StandardCost Direct materials 2.0 ounces $ 22.00 per ounce $ 44.00 Direct labor 1.3 hours $ 12.00 per hour 15.60 […]